Deep Link ve App Indexing: Uygulamanızın Görünürlüğünü Arttırın

2014 yılında 1 milyondan daha fazla uygulama Google Play mağazasında yer aldı. Hiç kuşkusuz bu yıl bu rakam daha yüksek olacaktır. Bu konu beraberinde kullanıcıların doğru uygulamalara ulaşmasının zorlaşması anlamına geliyor. Her bir mobil kullanıcı, akıllı telefonunda ortalama 36 uygulama bulunduruyor. 36 uygulamanın sadece %25’i günlük kullanılan uygulamaları içeriyor. sonuç olarak mobil kullanıcı, en az 10 uygulamasını günlük kullanıyor.

Sorulması gereken soru; kalan 26 uygulamanın sıklıkla kullanılması için ne yapılması gerekiyor?

Google ekosisteminde web, mobil site ve uygulamaları görmek istiyor. Yani artık sadece web sitenizin olması yeterli değil. 21 Nisan 2015 tarihinde tüm ülkelerdeki mobil arama sonuçlarını etkileyecek bir güncelleme (Mobilegeddon) yapıldı. Böylece mobil sitenin önemi arttı.

 

App Indexing ile birlikte Google, siteyi tam bir bütün olarak analiz edebilecek. Web, mobil site ve uygulamalar…

Uygulamanın bulunabilmesini ve kullanımını arttırmak için Google, Nisan 2015 tarihinde “App Indexing” tanıtımını yaptı. Bu yeni teknik düzenleme tamamen mobil cihazları ve uygulamaları hedefliyor. Google, uygulama içeriklerini indeksleyerek kullanıcının aradığı uygulamaya en sağlıklı şekilde ulaşmasını istiyor.

Kısaca;

Size daha iyi bir fikir vermesi adına aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Videoda arama motoru tarafından dizine eklenen bazı örnek uygulamalar yer alıyor.

Video Konuşmaları:
Gecenizi gündüzünüze katarak uygulamanızı tasarladınız ve yayınladınız. Basından olumlu tepkiler aldınız! Milyonlarca kullanıcı onu indirdi. Her şey çok ama çok yolundaydı. Ama birkaç hafta sonra… Fıs. hiçbir hareket yok. Kullanıcılarınız geri gelmiyor. Bir sürü insan uygulamanızı indirdi, sonra da unuttu. Kötü değil mi?

Size bir şey sorayım. Uygulamanız Google Index’te mi? Değil mi? O zaman büyük ihtimalle uygulama dizinlerinden bihabersiniz.

Ben size anlatayım. Güzel bir Pazar günü oturuyorum, tek derdim biraz dinlenmek. Böyle günlerde Japon mutfağını tek geçerim. Mesela Soba çok güzel gider. Japonya’dayken kullandığım bir tarifi arıyorum. Aradığım tarifi buldum ve App Indexing’in sunduğu bağlantıyı kullanarak favori uygulamamı başlattım. Süper, bütün malzemeler evde mevcut. Tatlı olarak cheesecake yapmaya karar verdim. App Indexing bağlantısını takip edelim. Yemekten sonra sıra biraz okumaya geldi. Geçen gün arkadaşım Laurence, bana yazdığı bir kitaptan bahsetmişti. Goodreads’deki kitap yorumlarına bakalım. Oldukça iyi. Kitabı okumaya başladım ve hikaye beni alıp Las Vegas’a kadar götürdü. Aklımda düşünceler. Las Vegas. Eğlenceli bir şehir. Silikon Vadisi, stresli ve pahalı bir yer olmaya başladı. Las Vegas’ta yaşamanın maliyetini merak ettim. Bir emlak uygulaması bulalım. Evlere baktım ve fiyatların hiç de fena olmadığını gördüm. Kelepir yerlerden başlayabilirdim, ama tamir işlerinden anlamam. Las Vegas’taki onarım firmalarına bakalım. Bu işi de hallettik. Olacak gibi görünüyor. Ağzımın tadını bildiğimden restoranlara göz atmazsam için rahat etmezdi. Yeni favori şehrimde favori yemeğim. Harika! Beğendiğim inceleme yazısının adı neydi? Ra. Raku. Evet, buydu. APP Indexing API yazılanı otomatik olarak tamamlıyor, böylece daha az yazıyorum. Aradığım ister restoran ister müzik etkinliği olsun, ilgili uygulamanın ilgili sayfasına Google Aramasından hemen geri dönebiliyorum. Çok eğlenceli! Bu hikayede yeni bir uygulama keşfettim ve önceden yüklü birçok uygulamayı tekrar kullandım.

Google Play’de bir milyonu aşkın uygulama var. Her gün daha fazlası Google Index’te yer alıyor. Böylece uygulama bulmak kolaylaşıyor ve kullanım artıyor. Bir uygulamayı Google Index’e sokmak çok kolay.

Sonuç olarak,

App Indexing teknolojisi faydalıdır.

App Indexing nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir, deep link nedir, nasıl kullanılmalıdır, SEO’ya etkileri nelerdir, artıları ve eksileri nelerdir vb. konularda fırsat buldukça yazacağım. Teşekkürler.

Uygulama geliştiricileri ve mobil pazarlamacılar tarafından aktif bir şekilde kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Kullanıcıyı mobil site yerine uygulamaya yönlendirebilirsiniz. Uygulamaların dönüşüm oranının (conversion rate), siteye göre daha yüksek olduğunu ve uygulamanın her zaman mobil siteden daha hızlı çalıştığını düşünürsek, bu teknolojiyi kullanmanın akıllıca bir hareket olacağını söyleyebilirim. App Indexing ile birlikte uygulamanızı daha aktif bir şekilde kullandırabilir ve ilgili uygulama mağazalarındaki App Rank’ınızı yükseltebilirsiniz.

Teknik Detay Bulabileceğiniz Makaleler:

https://moz.com/blog/mobile-app-search
https://blog.branch.io/mobile-deep-linking-101
https://developers.google.com/app-indexing/reference/deeplinks
http://www.ithands.com/blog/mobile-app-indexing-how-to-do-it/

iOS App Indexing, iOS 9 ile birlikte gelen bir özelliktir. Bu konuyla ilgili “nasıl yapılır” makalesi:
http://www.programmableweb.com/news/how-to-implement-deep-linking-ios/how-to/2015/07/14

Test Your App Indexing Implementation: https://developers.google.com/app-indexing/android/test

Yazıyı Paylaşarak Destek Olun!

İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar

2 Yorum Var

 1. Hasan Demir

  03 Kasım 2015 at 21:03

  Ben hiç fikrim yoktu bu konuda sonuç olarak öğrenmiş oldum teşekkürler

  Reply

 2. Kutalp Sevilen

  01 Aralık 2015 at 22:23

  Bu konu hakkında bir kaç duyum almıştım lakin böyle kapsamlı bir makaleye denk gelmemiştim teşekkür ederim.Eline sağlık değinmek istediğim bir kaç nokta var bugun günümüzde bilgisayardan çok mobil önemli bana göre çünkü herkeste bilgisayar yok ama herkeste mobil telefon var.

  Reply

Yorum Yap

Email adresiniz kesinlikle paylaşılmayacaktır. (*) bulunan alanlar, doldurulması zorunlu alanlardır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Video Köşesi

Sitede Arama Yap!

Google Plus’ta Takip Edin!