E-ticaret Sitelerinde Giderek Yaygınlaşacak Web Push Hakkında

 1. Web Push, web sitelerinin browser üzerinden kullanıcılarının izni ile bildirim göndermelerini sağlayan bir servistir. Safari üzerinden Web Push’u ilk kullanan e-ticaret sitesi Gilt… Web Push şu an için iOS safaride kullanılmıyor.
 2. Apple’ın Mavericks işletim sistemi ile Safari’ye getirdiği Web Push Yosemite ile birlikte giderek yaygınlaştı. İlk başta çoğu blog sitesinin Safari üzerinden kullanmaya başladığı bu özellik, bu sene itibariyle e-ticaret siteleri için de kullanılmaya başlandı.
 3. Safari’deki Çalışma Şekli

  Safariyi açıp, Gilt’e giriyorsunuz. Birkaç saniye içinde üstte bir popup çıkıyor.
  Push Notification’ı almak için izin vermeniz gerekiyor.

  Gilt Web Push

   Bu izinden sonra Gilt artık size istediği gibi bildirim gönderebiliyor. Tabii ki siz izinleri Safari Settings’ten kaldırmadığınız sürece. Bu bildirimler hem masa üstünde hem de notification kısmında görünüyor.

   Chrome Web Push

   Web Push, Chrome‘da yakın bir zamanda daha da yaygınlaşacak. Kullanım ve çalışma mantığı Mac versiyonlarındaki ile aynı.

   14 Eylül itibariyle Android telefonlarından Chrome’da Facebook’u kullananlar bu özellikle tanıştı bile. Facebook’un Web Push’u yapmaktaki amacı uygulamalarının kullanıcılar için çok yer kaplaması ve internet sorunu.

   Web Push yakın zamanda Firefox’a da geliyor. Chrome’da yapılacak Web Push alternatif sağlayıcılarla da yapılıyor. Örneğin; Pushcrew ve Goroost gibi. Bu iki firma yakın zamanda tüm browserlar için destek vereceklerini söylüyorlar. Chrome konusunda iki firmanın bir sorunu yok. Ancak yaklaşık bir senedir Pushcrew Firefox geliştirmelerini yayınlamadı. Goroost ise Developer Edition versiyonunu yeni paylaştı.

   Chrome Web Push

   Chrome Mobile Web Push

   Akıllı telefonların sınırlı hafızalarından dolayı yer kazanmak için uygulama silmek neredeyse çoğu kullanıcının başvurduğu bir yöntem. Bu sorunu Flipkart farketmiş olmalı ki Chrome Web Push’u e-ticarette gerçekleştiren ilk şirket oldu.

   Yeni geliştirdikleri teknoloji ile mobile web sitelerinde Native App deneyimi yaşatıyorlar. Şu an Web Push’ları aktif değil ama yapacaklarına dair haberleri Progressive Web App başlığıyla paylaşmışlar.

   Chrome Mobil Web Push

    

    

    

   Flipkart’ın paylaştığı makaleden çıkartılan sonuç:

   Gelecekte (belki de daha yakın bir gelecekte) kullanıcıların artık uygulama indirmelerine gerek kalmayacak. Tüm işlemler browser üzerinden halledilebilecek.

    

   Chrome Web Push’un Facebook’la Kullanılışı

   Android cihazınızda Chrome üzerinden Facebook’u açar açmaz alttan bir izin bildirimi çıkıyor. İzin verdikten sonra artık tüm bildirimler Chrome üzerinden geliyor. Bu izinleri kaldırmak için ayarlara girmek gerekiyor. iOS Chrome da henüz Web Push yok.

   Facebook Web Push’ta en dikkat çeken özellik Facebook uygulamaları telefonunuzda varsa kullanıcıya webten Push atmaması. Böylelikle Web’teki kullanıcılara ayrı App’tekilere ayrı push atabiliyorsun ve kullanıcıyı push bombardımanına sokma derdin olmuyor.

   Kaynaklar

   Web Push Safaride Kurulumu
   https://zeropush.com/guide/implementing-safari-push-notifications-in-osx-mavericks
   https://developer.apple.com/notifications/safari-push-notifications/
   https://developer.apple.com/videos/play/wwdc2013-614/

   Web Push WordPress Plugin
   https://wordpress.org/plugins/roost-for-bloggers/
   https://wordpress.org/plugins/safari-push/

   Facebook Chrome Web Push
   http://www.androidauthority.com/facebook-push-notifications-now-available-via-chrome-noofficial-app-needed-641986/

   Flipkart Chrome Web Push
   http://tech-blog.flipkart.net/2015/11/progressive-web-app/

   Web Push Hizmeti Veren Siteler
   https://pushcrew.com
   https://goroost.com

   Web Push’la İlgili Akla Gelebilecek Sorular
   https://goroost.com/roost-web-push-notifications-faq

Yazıyı Paylaşarak Destek Olun!

5 Yorum Var

 1. Seorative

  17 Şubat 2016 at 03:07

  Bunu denemeyi istiyordum, fakat yeterli bilgiye ulaşmak için önce araştırmayı düşündüm. İlk fırsatta kontrol edeceğim. Makaleniz faydalıydı teşekkürler.

  Reply

 2. Highlift

  17 Şubat 2016 at 21:33

  Şimdi bu konunun ne kadar yarar sağlayabileceği bence sitenin düşünmesi gereken bir konu zira bu özellik istenilen sonucu veremeyedebilir bu noktada biraz kafa yormak gerekiyor. Bilgilendirmeler için teşekkürler.

  Reply

 3. ilizyoncu

  08 Temmuz 2016 at 12:53

  Şu an gittikçe yayılıyor ve dolayısıyla daha fazla karşılaşıyorum. Bu konuda aydınlattığınız için teşekkürler. Başarili bir makale olmuş.

  Reply

 4. Cafe Masa Sandalye

  15 Ocak 2017 at 21:15

  Artık gereksinim olan bir konu teşekkürler kurup kullanıcı deneyimlerinden faydalanmak gerek.

  Reply

 5. Mete Lift

  09 Nisan 2017 at 16:10

  Günümüzde kişisel blog siteleri dahi web push bildirimleri için para ödeyip sistemi kullanmaya çalışıyor ancak bu sistem herkes için yararlı olacak bir sistem değil, kullanıcı sitede yayınlanan son içerikler için bilgilendirilmek istemiyor indirim istiyor, aksiyon almak istiyor kısaca fırsat istiyor. Kurulum konusunda ilettiğiniz linkleri kontrol ettim detaylıca açıklanmış

  Reply

Yorum Yap

Email adresiniz kesinlikle paylaşılmayacaktır. (*) bulunan alanlar, doldurulması zorunlu alanlardır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Video Köşesi

Sitede Arama Yap!

Google Plus’ta Takip Edin!