Google Tag Manager Nedir? Kurulum Nasıl Yapılır?

Güncelleme: Google Tag Manager ile ilgili en güncel ve bilgi dolu yazıları https://analyticsturkey.com/google-tag-manager/ adresinde bulabilirsiniz.

Google Tag Manager’i Nasıl Kullanmalısınız?

Bir arkadaşım Google Tag Manager‘e rastladığını ve bunun ne olduğu hakkında veya niye önemli olduğu hakkında hiçbir fikri olmadığını söyledi. İnanın veya inanmayın, bu araç 2005 yılından beri ortalıklarda! Hem bedava ve kullanımı kolay hem de kod parçalarınız veya etiketleriniz üzerinde biraz kontrol sağlamanızda yardımcı oluyor. Yani developer takımını biraz daha az rahatsız etmenizi sağlıyor. Sizi ileriye götürmek için muazzam bir araç olduğunu söylemeye gerek yok. Alışmak için küçük öğretici bir bilgiye ihtiyacınız varsa, uzağa gitmeyin. 🙂

Google Tag Manager, sitenizde size yardımcı olmak için gerekli mi?

Google Tag Manager tamamen sitenizle bağlantılı kod parçalarıyla ve etiketlerle alakalı bu yüzden ilk olarak etiketin amacını, nerede bulacağınızı ve doğru olarak etiketleri nasıl kullanacağınızı anlamak çok önemli.

Bu etiket, genel olarak trafiği ölçmenize, online çalışma sürelerinizi görüntülemenize ve kullanıcı davranışını öğrenmenizi yardımcı olur. Bunlar özünde, dijital pazarlama stratejiniz hakkında başarılı kararlar almanızı gerektiren bilgileri vermede yardımcı olur. Google Analytics, AdWords, AdRoll, Crazy Egg, Floodlight gibi birkaç popüler etiketi yaratarak, tek bir kod yardımıyla sitenize ekleyebilirsiniz. Tüm bu etiketler ve gerekli olan farklı kod parçaları kafa karıştırıcı olabilir. Tam burada Google Tag Manager oyuna dahil oluyor.

Etiketlerinizi ve kod parçalarınızı organize etmiş olmak; kullanıcı deneyimini, sitenizi ve çalışmalarınızı daha verimli kullanmanıza olanak sağlar. Google’a göre ölçümünüzü saptıran, kayıp bilgilere yol açan, gereksiz ve yanlış uygulanmış etiketlere sahip olmak kolaydır. Google Tag Manager ile bu problemleri çözebilirsiniz.

Google Tag Manager’in nasıl çalıştığına hızlı bir bakış.

Google Tag Manager iki şeyi güncellemenize izin verir:

 • Websitenizdeki etiketler: Google Analytics, AdWords Conversion Tracking ve Floodlight Counter vs. gibi pazarlama ve optimizasyon etiketlerini de içeren etiketler.
 • Düzenleme değerleri:  Bu yarattığınız mobil uygulamaları ifade eder. Eğer bir mobil uygulama yarattıysanız, düzenleme değerlerini kolayca değiştirebilirsiniz. Reklam yeri, zaman aşımı, oyun oynama, dinamikler vs gibi.

GTM size zaman tasarrufu sağlar ve sitenizle bağlantılı birkaç farklı etikete sahipseniz veya düzgün çalışmayan bir şey varsa kodunuzu tamir etmeniz konusunda yardımcı olur. Bu konu hakkında bahsetmekte fayda var çünkü web sayfalarınıza etiketleri tek tek koymak yerine; temiz tek bir kod site performansınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Google tarafından paylaşılan, Tag Manager hakkında daha detaylı bir anlatım ve niye önemli olduğunu açıklayan bu  videoyu izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. (https://www.youtube.com/watch?v=KRvbFpeZ11Y)

Google Tag Manager’ı kullanmaya nasıl başlarım?

En başta göz korkutucu gibi gelebilir. Yükleme işlemiyle başladığınızda ve devam ettiğinizde hepsinin nasıl çalıştığı hakkında bir şeyler anlamaya başlayacaksınız. Aşağıda Google Tag Manager‘ı kullanmaya nasıl başlayacağınız hakkında adım adım bir rehber bulunmaktadır:

Adım #1: Bir hesap yaratın.

Buradan kaydolun. İşinizin adını yazdıktan sonra (veya websitenizi imlemek için ne kullanmak istiyorsanız) “Web Pages” veya “Mobile Apps” seçeneklerinden birini seçeceksiniz.

Aşağıdaki küçük gri kutuda görebileceğiniz gibi, birçok web sitesinin her sayfası veya mobil uygulaması için bir kapsayıcısı vardır. Kapsayıcılar Google Analytics ve AdWords gibi izleme etiketi içerir. Ben her zaman root alan adınızın olmasını öneririm ancak blog veya belli hedef sayfalarda GTM’yi kullanmak istiyorsanız, bu URLleri eğer websitenizin alt sayfası ise aynı kapsayıcıya koyabilirsiniz.
Google Tag Manager Kurulumu
Adım #2: Websitenize kodun kod parçasını ekleyin.

Hesabınız ve kapsayıcınız yaratıldıktan sonra mavi buton yardımıyla sitenize eklemeniz gereken kodu alacaksınız. Bu kodu sitenizde kullanın ve websitenizde GTM’i kullanmak istediğiniz her sayfaya eklemeniz gerektiğini unutmayın. Sayfanın en altında etiketler eklemek için birkaç seçeneğiniz olduğunu farkedeceksiniz. Bunları daha sonra ekleyebilirsiniz ama ben en azından Google Analytics’i hemen eklemenizi öneririm ki bu da bizi bir sonraki noktaya getirir.
Google Tag Manager Kurulumu
Adım #3: Google Analtytics etiketlerini ekleyin.

Örnek olarak aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi Google Analytics butonuna tıklarsanız, Google Analytics hesabınızla alakalı bilgileri doldurmanızı söyleyen yeni bir ekrana görüntüleyeceksiniz. Bu da aracın; Google Analytics ID’nizi, hesabınızın klasik mi yoksa universal mı olduğunu öğrenmesine yardımcı olacaktır. (Eğer ID’nizi nasıl bulacağınızı bilmiyorsanız, aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi size nasıl bulacağınızı anlatılıyor. Bkz: “How to find your Tracking ID”)

Unutmayın: Google Tag Manager’iniz olduğunda Google Analytics koduna ihtiyacınız olmayacaktır.
Google Tag Manager Kurulumu
Adım #4: Kovma kuralı ekleyin.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, kovma özelliği adı verilen bir kural ekleyebilirsiniz. Bu şu demek, eğer Tag Managerinizin belli siteler hakkında belli kurallara sahip olmasını istiyorsanız buraya ekleyebilirsiniz. Mevcut kurallardan seçebilir veya yeni bir kural yaratabilirsiniz.

Ekstra tavsiyeler: Aynı sayfada, bloklama kuralı adı verilen bir kural bulunuyor. Gelişmiş ayarlara giderek bu kural ve daha fazlasına erişim sağlayabilirsiniz. Sahip olduğunuz gelişmiş ayarlar gözünüzü korkutmasın. Özel bir durum yoksa gelişmiş özellikleri kullanmanıza gerek yok. Neler yapabileceğinizi öğrenmeniz adına gelişmiş ayarları kurcalamanızı öneririm.

Google Tag Manager Kurulumu

Adım #5: Kodunuz hazır.

En son olarak, bu araç sizin ne kurduğunuza dair bir önizleme gösterecek ve siz de yayınlamaya tıklayabileceksiniz.

Daha sonra? Basit bir şekilde Google Tag Manager paneline giriş yaptıktan sonra, sık sık GTM panelinize gidip yeni etiketler ekleyebilir veya istediğiniz zaman kapsayıcınız üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Siteye hiçbir kod eklemeden sadece GTM paneline girerek, istediğiniz kodları aktif edebilirsiniz.

Google Tag Manager Kurulumu

İşe Yarar Bilgi

Sadece Google Analytics kodu üzerinden örnek verdiğimi unutmayınız. Bütün diğer etiketler seçenek dahilinde ve GTM aracılığıyla aktif hale getirilebilir durumda. Hepsi bir yerde, bu yüzden ne kadar fazla kullanırsanız; araç o kadar fazla faydalı olacaktır.

Google Tag Manager’i geçmişte kullandınız mı?
GTM aracılığıyla yaptığınız işlemler nelerdir? Başınızdan geçenleri ve düşüncelerinizi aşağıda yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaşarak Destek Olun!

İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar

6 Yorum Var

 1. Halit Vuran

  06 Temmuz 2015 at 09:23

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. dediklerinizi harfiyen yerine getirmeye çalıştım.
  Bir sorum var müsade ederseniz.

  Mesela ben sadece analiystic etiketini aktif hale getirdim. Koduda ilgili alana yapıştırdım. Bundan sonra yapmamız gereken başka bir işlem varmı?

  Reply

  • Behlül

   09 Temmuz 2015 at 15:17

   Öncelikle teşekkürler.

   Hayır yapmanız gereken bir şey bulunmuyor. GA hesabınıza datalar geliyor olmalı.

   Reply

 2. Ekrem Selçuk

  20 Mayıs 2016 at 06:09

  Çok değerli bilgiler paylaşmışsınız. Çok teşekkür ederim. Yaptığım çalışmalarda kullanacağım. Başarılarınızın devamını diliyorum. Ayrıca sitenizi de en çok sık kullanılanlarıma da ekliyorum 🙂

  Reply

 3. Ahmet İşcan

  22 Mart 2017 at 00:57

  Teşekkür ederim. Çok yardımcı oldu.

  Reply

 4. raftingo

  29 Mart 2017 at 22:01

  Güzel ve açıklayıcı bilgiler ellerinize sağlık…böyle bir şey arıyordum…

  Reply

 5. ekrem dinc

  25 Eylül 2017 at 04:44

  bilgi paylasımı cok guzel olmus cok tesekkurler

  Reply

Yorum Yap

Email adresiniz kesinlikle paylaşılmayacaktır. (*) bulunan alanlar, doldurulması zorunlu alanlardır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Video Köşesi

Sitede Arama Yap!

Google Plus’ta Takip Edin!