Türk İnternet Ekosistemi Mobil Güncellemeye Hazır mı?

Google, 21 Nisan 2015 tarihinde tüm ülkelerdeki mobil arama sonuçlarını etkileyecek bir güncelleme (Mobilegeddon) yapacağını duyurdu. Belirtilen tarihe kısa bir süre kaldığını biliyoruz. Bu yazıda bildiğimiz ve çoğu zaman kullandığımız, marka değeri yüksek Türkçe sitelerin mobil uyumluluklarını kontrol edeceğiz.

İlgili siteler, Alexa Türkiye listesinden seçilmiş ve Facebook, Twitter benzeri siteler hariç tutulmuştur.

21 Nisan’da Neler Değişecek?

 1. Mobil arama sonuçlarında yer alan “mobil uyumlu” site sayısı artacak.
  21 Nisan 2015 tarihinde (tüm ülkelere ait Google arama sonuçları için) mobil uyumlu olmak, bir sıralama sinyali haline gelecek. Eğer mobil uyumlu bir siteniz yoksa mobil arama sonuçlarındaki pozisyonlarınız negatif etkilenecek.
 2. Arama sonuçlarında uygulamaların içerikleri görülecek.
  Bazen en alakalı arama sonuçları web sayfasında değil, bir uygulamada bulunabilir. Google bu yüzden uygulamalarınızı indekslemek istiyor. 21 Nisan’dan itibaren, kullandığı uygulamalarda oturum açmış kullanıcılar Google’da arama yaptıklarında, Google uygulamanın içeriğini sıralama sinyali olarak algılacaktır. Uygulamaları arama dizinine nasıl ekleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, Google dokümanını inceleyebilirsiniz.

Mobil Uyumlu Site Ne Anlama Geliyor?

Bir site mobil cihazlara uygun şekilde görüntülenebiliyorsa; Google bu siteleri “mobil uyumlu” olarak işaretliyor. Siteyi mobil cihazlar aracılığıyla ziyaret eden kullanıcıların, yaşadığı deneyimi ve kullanılabilirliği arttırmak amacıyla yapılan düzenlemeler sonucu, site mobil uyumlu hale gelir. Tüm mobil cihazlara uygun olacak şekilde tasarlanmış siteler, bu güncellemeyle birlikte mobil arama sonuçlarında daha iyi performans gösterecekler.

Günümüzde bir sitenin toplam trafiğinin ortalama %30’u mobildir. Hindistan’da bu oran %70 civarındadır.

Kullandığınız mobil cihazda yaptığınız herhangi bir arama sonucu ile ulaştığınız sitelerin mobil uyumlu olup, olmadığını kolayca anlamanız için yakın zamanda aşağıdaki resimdeki gibi bir düzenleme yapıldı. Şu anda mobil arama sonuçlarında “Mobil uyumlu” ibaresi yer almaktadır. Sitenizin mobil uyumlu olup, olmadığını kontrol etmek için “Mobil Uyumluluk” aracını kullanabilirsiniz.

Mobil uyumluluk testi için tıklayın!

Mobil Uyumlu Siteler

Yeni başlayanlar için mobil site rehberi burada!

Mobil Uyumlu Sitenizin Hızını Arttırın

Google, bir süredir hem PageSpeed hemde mobil konusunda site sahiplerini uyarıyordu. PageSpeed aracı ile sayfa bazlı hız skorunuzu, hem masaüstü hemde mobil için test edebilir ve önerilen düzenlemeleri yaparak daha hızlı bir siteye sahip olabilirsiniz. Bu düzenlemeleri uygulayarak site hızınızı arttırmanız, Googlebot ve kullanıcı açısından önemlidir.

PageSpeed kontrolü için tıklayın!

Mobil uyumluluk testi aracılığıyla kontrol ettiklerim:

Sonuç olarak, internet ekosistemimizde belli bir değere sahip 100 site incelendi. 34 tanesinin henüz mobil güncelleme için hazır olmadığını söyleyebilirim. Facebook, Twitter veya Wikipedia gibi sitelerin kontrol edilmediğini hatırlatırım.

Türk İnternet Ekosistemi Mobil Güncellemeye Hazır mı?

Marka değeri yüksek 100 siteyi kontrol ettiğimizde aşağı yukarı %30’unun henüz mobil güncelleme için hazır olmadığını görüyoruz. 21 Nisan tarihine kadar kaç tanesi mobil uyumlu hale gelir bilinmez ama mobil düzenlemeleri yapmayanların trafik kaybı yaşayacaklarını söyleyebilirim.

Kısa bir süre sonra Mobil SEO ile ilgili yapılması gerekenleri bu yazıda paylaşacağım.


Ek olarak, sitenizde WordPress alt yapısını kullanıyor ve temanız mobil uyumlu değilse; sitenizi hızlı bir şekilde mobil uyumlu hale getirebilirsiniz. Bu konuyla ilgili önerebileceğim eklenti: “WPtouch Mobile“.

Sonradan Ekleme/Güncelleme: Webrazzi Mobil’15 Sponsorlarını Mobil Uyumlu mu?

14 Nisan tarihinde Point Hotel Barbaros‘ta gerçekleştirilecek, Webrazzi Mobil’15 etkinliğinde bu sene umarım markalar kendi reklamını yapmak yerine mobil arama sonuçları için milat sayılabilecek bu güncellemeyi konuşurlar. Webrazzi Mobil’15 demişken gelin etkinlik sponsorlarının mobil uyumluluk sonuçlarına bakalım.

Elmas Sponsor: http://www.teb.com.tr/ (Mobil Uyumsuz)
Platin Sponsor: http://www.bkm.com.tr/ (Mobil Uyumlu)
Altın Sponsor: http://www.kliksa.com/ (Mobil Uyumlu)
Altın Sponsor: http://www.mobilcadde.com/ (Mobil Uyumlu)
Altın Sponsor: https://sendloop.com/ (Mobil Uyumlu)
Altın Sponsor: http://www.crenvoik.com/ (Mobil Uyumlu)

Sonuç olarak, etkinliğin en büyük sponsoru (elmas sponsor) olan Türk Ekonomi Bankası‘na (TEB) ait site mobil uyumlu değildir.

Sonradan Ekleme/Güncelleme: Mobil Arama Sonuçlarında URL Güncellemesi

Google tarafından 16 Nisan’da yapılan açıklamaya göre, mobil arama sonuçlarında artık klasik URL gösterimi yapılmayacak. Klasik URL yerine daha önce “breadcrumbs” entegrasyonu yapmış olanların bildiği, daha kısa olan aşağıdaki hali görüntülenmeye başlandı.

Eski Mobil URL YapısıYeni Mobil URL Yapısı

Mobil Uyumluluk Güncellemesi‘ne sayılı günler kala yapılan bu güncelleme bir bakıma 21 Nisan 2015 tarihinde olacakları yansıtıyor. URL görünümüyle ilgili güncelleme tüm ülkelere ait mobil arama sonuçlarını kapsıyor, Mobil Uyumluluk Güncellemesi’de aynı şekilde olacak. Tüm ülkeler ve tüm mobil arama sonuçları…

Mobil arama sonuçlarında site ismini ve URL görünümünü etkileyen sürpriz bir güncelleme olduğunu söyleyebilirim. Hem site ismi hemde URL görünümüyle ilgili olarak Google’ın “Mobil arama sonuçlarına site ismi ekleme” ve “Breadcrumbs” adıyla sunduğu dokümanları inceleyebilirsiniz.

Yazıyı Paylaşarak Destek Olun!

İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar

2 Yorum Var

 1. Kutalp Sevilen

  29 Ekim 2015 at 00:08

  Güncelleme şuanda geldi mobil uyumlu olan siteler kazanıyorlar

  Reply

 2. Patnos Haber

  13 Haziran 2016 at 16:45

  Mobil site artık her siteye mutlaka gereken bir eklentidir.

  Reply

Yorum Yap

Email adresiniz kesinlikle paylaşılmayacaktır. (*) bulunan alanlar, doldurulması zorunlu alanlardır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Video Köşesi

Sitede Arama Yap!

Google Plus’ta Takip Edin!