Bir Sayfada Kaç Link Olmalıdır?


Bugünün sorusu Londra’dan geliyor. Seda’nın bilmek istediği şey, “bir sayfada kaç link olmalıdır, bir limiti var mıdır?”.

Kendinizi sayfa başı ortalama 100 link ile sınırlamayın!

Matt Cutts’ın SEO videoları Türkçe altyazılı şekilde paylaşacağım. SEO videoları kategorimde ilerleyen günlerde yeni paylaşımlar olacaktır!

Peki, size bu konudaki geçmişi anlatayım. Eskiden Google, indeksleme sisteminde 100 – 101 kilobyte’tan sonrasını keserdi. Bundan sonrası indekslenmezdi bile. Bizim daha önce dediğimiz şeyse sayfa 100- 101 kilobayt gibiyse kilobayt başı ortalama 1 link beklemek mantıklıdır. Ve böylece sayfa başı 100 link yani bu dediğimiz gibi bizim teknik kılavuzumuz ve önerimizdi.
Sayfadaki Link Sayısı

Sayfadaki Link Sayısı Fazlaysa Spam Olur mu?

Birçok insan, 102 kadar linkleri olursa onları spam olarak görüp harekete geçeceğimizi varsaydılar. Ama bu yalnızca kabaca bir kılavuzdu. Ancak tabi web değişiyor ve gelişiyor. Kimi belirli web sayfaları büyüdüler, daha zengin medya içerikleri var yani sayfa içerisinde toplayıcılar ve benzeri şeylerle çok daha fazla link içermesi o kadar da alışılmadık değil. Yani biz de bu kılavuzu kaldırdık ve şu an da yalnızca uygun rakamlar içinde tutun diyoruz. Ki bence bu iyi bir öneri.

Sayfadaki link sayısı ve pagerank ilişkisi nedir?

Şu an dosya boyutu olarak bir limit olabilir ama çok daha yüksek bir limit. Ve aynı zamanda sayfa başı işleyebileceğimiz link sayısı da çok daha yüksek. Akılda bulundurulması gereken birkaç faktörse pagerankiniz olduğunda dış linklerden geçen pagerank miktarı, toplam dış link sayısına bölünüyor. Yani, 100 linkiniz varsa pagerankinizi 100’e bölecek, 1000 linkiniz varsa pagerankinizi 1000’e böleceksiniz. Yani çok fazla sayıda linkiniz varsa her bir linkten geçen pagerank çok çok küçük boyutlara düşebilir. Bir başka şeyse, bu kullanıcıları sinir etmeye başlayabilir ya da tonlarca ve tonlarca linkiniz varsa spam olarak görünebilir. Biz de eğer spam gibi görünen çok fazla link görürsek bu konuda harekete geçebiliriz. Ama eski 100 linklik kılavuzumuzla şu anki web algısını karşılaştırırsanız sayfa başına iki, üç, dört yüz link gayet uygun. Tabii eğer sayfalar uzunsa yeterli değer girdisi, önemli derecede içerik ve gerçek bilgiler varsa..

Sayfadaki Link Sayısının Bir Limiti Var mı?

Yani kısa cevap, bu konuda endişelenmenize ve kendinizi 100 linkle sınırlamanıza gerek yok. Ama sıradan bir kullanıcı bulup basit bir kullanıcı testi yapıp onların siteyi tuhaf, spam gibi ya da sayfayı sıkışık görmediklerinden emin olmak işe yarayabilir. Bu tür kriterleri karşıladığınız sürece kalanı pek de stres yapılacak şeyler değil.

Yukarıda paylaşılan içerik ile ilgili her türlü soru veya fikir paylaşımını yorum olarak yapabilirsiniz. Konuyla ilgili tüm soruları cevaplamaya çalışacağım.

Behlul.com
Yazıyı Paylaşarak Destek Olun!

11 Yorum Var

 1. M.C

  29 Kasım 2013 at 17:55

  Ya Türkçe bilmiyorsun yada makaleyi buldun translate ile çevirip yapıştırdın bu nasıl bir Türkçedir ?

  Reply

  • Behlül

   29 Kasım 2013 at 18:13

   Herşey tamam, tek eksiğiniz Türkçe mi? P.S. Türkçe bilmediğim söylenir doğru bilgi, yayabilirsiniz. Teşekkürler!

   Reply

  • Behlül

   29 Kasım 2013 at 18:17

   Ek olarak; içerik yayınlanmadan önce “unique” olup olmadığını kontrol edilmiştir, bilginize.. Bkz: http://smallseotools.com/plagiarism-checker/

   Reply

  • Mert

   06 Şubat 2015 at 18:01

   Gayet güzel olmuş site sahibine teşekkür ediyorum.

   M.C isimli arkadaşa da sözüm, madem eleştiri yapıyorsunuz M.C olarak kendinizi sınırlamayın, isminizle de eleştirebilirsiniz. O insan size düşman gözüyle bakmaz.

   Site sahibinin Türkçe’sine laf etmişsin. Ben gayet düzgün anladım, belki de Türkçe bilmeyen sizsinizdir olamaz mı?

   Reply

 2. Yorumcu

  04 Aralık 2013 at 03:04

  İşte dostum insanlara yararı dokunur diye belki yarım saatini almış bir yazı yazmışsın, Matt Bey’in konuşmasını gerçekten videodaki çevirmişsin yani videodaki anlamı erçek anlamda aktarabilmişsiz.
  Türkiye’deki genel anlamada insanların eğitim seviyesi bu basit çeviriyi bile çözebilecek kadar iyi değil. Emeğinin karşılığı muhtemelen yukarıdaki yorum gibi olacaktır. Bildiklerin sana kalsın bence, iyi günler.

  Reply

 3. Hasan Yasin Türkyılmaz

  06 Şubat 2015 at 15:08

  Güzel yazı. teşekkür ederiz. Matt Cutts’ı dinlemenin yararlı olduğu anlardan biri. 🙂

  Reply

  • Behlül

   12 Şubat 2015 at 23:15

   Teşekkürler.

   Reply

   • murat

    11 Nisan 2015 at 12:36

    sayfa uzunluğu derken kelime sayısı ile link sayısının bir oranı varmıdır.

    Reply

    • Behlül

     13 Nisan 2015 at 12:27

     Gelişen teknolojilerle birlikte sayfadaki link sayısının artık önemi kalmadığını biliyoruz.
     Buna ek olarak, sayfadaki içerik boyutu ile kod boyutunun ilişkisi vardır. Sayfa bazlı kod boyutunu düşürmenizi ve içerik boyutunu arttırmanızı tavsiye ederim.

     Reply

Yorum Yap

Email adresiniz kesinlikle paylaşılmayacaktır. (*) bulunan alanlar, doldurulması zorunlu alanlardır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Video Köşesi

Sitede Arama Yap!

Google Plus’ta Takip Edin!