4 Adımda Site Hızı Nasıl Arttırılır?

Sayfa Hızı
Çok fazla gündemde olmayan bir konudan bahsetmek istiyorum; site hızı. Sıradan küçük bir işletme sitesinin sayfa açılış hızını yazılımcıya ihtiyaç duymadan arttırabilirsiniz. Yanınızda tecrübeli bir geliştirici/yazılımcı olup olmaması hiç önemli değil!

Google’ın sayfa hızı ölçme aracı site hızıyla ilgili bir rapor verse de, kendi başına sitesiyle uğraşan tecrübesiz yeni başlayan webmasterlar için çok fazla şey ifade etmiyor. Bu yazımda size yazılımcıya ihtiyacınız olmaksızın sitenizin hızını arttırabileceğiniz basit adımlardan bahsedeceğim.

Resim Optimizasyonu

Plan basit; ne kadar küçük olursa, tarayıcının bu dosyayı indirip kullanıcıya sunması da bir o kadar hızlı olacaktır. Resimlerin boyutları yüksek olabilir, sitedeki resim dosyalarını optimize etmek bizim için iyi bir başlangıç olacak.

Nasıl Uygulayacağız?

 • Resimleri kırpmak, boyutlarını küçültmek için GIMP gibi yazılımlar kullanın.
 • Resim dosyalarınızı PNG yerine JPG formatında kaydedin.
 • Resimleri sıkıştırın. Bunun için jpegtran ya da PNGOUT gibi yazılımlar kullanabilirsiniz. Ya da Google’ın aracında site hızınızı değerlendirirken, ‘’Optimize Edilmiş İçeriği Göster’’ tuşuna bastığınızda sitenizin optimize edilmiş halini göreceksiniz. Oradaki resmi bilgisayarınıza kaydedip, sitedeki yüksek boyutlu dosya ile değiştirebilirsiniz.

Minimalleştirme

Bir kaynağı küçültmek, boşlukları kaldırmak, sekmeler ya da kodlama içerisindeki gereksiz şeyleri kaldırmak biraz CSS, JavaScript ya da HTML bilgisiyle oldukça basit bir işlem.

Nasıl Uygulanır?

 • Kodlara minimalleştirme uygulamak için çok sayıda araç gereç bulunmakta. Java kodlarınız için Google’ın Closure Compiler ugyulamasını, CSS için YUI Compressor, HTML için de HTML minifier uygulamalarını kullanabilirsiniz Tekrar belirtiyorum, Google PageSpeed Insights’ın size vermiş olduğu kodları, sitenizde bulunan kodlarla değiştirin, işlem basitçe bu şekilde işliyor.
 • Eğer siteniz WordPress ile yapıldıysa W3 Total Cache eklentisini kullanabilirsiniz.

Sıkıştırma

Dosyaları sıkıştırmak, boyutlarını da küçültür. Eğer sitenizin CSS, JS ve HTML kodlarındaki gereksiz kodlamaları kaldırırsanız, sıkıştırma işlemi, sanki onları bir .zip klasörüne koymak gibi bir şey. Bir çok popüler web sunucusu, kullanıcılara dosyaların orijinal halini göndermektense, sıkıştırılmış halini göndererek sayfanın yüklenme süresinden kazanırlar.

Nasıl Uygulanır:

 • Eğer bir ISS server kullanıyorsanız, ISS Maanger ile bu işlemi kolaylıkla halledebilirsiniz. Burada nasıl yapıldığına dair bilgileri bulabilirsiniz.
 • Apache server kullanıyorsanız, .htaccess dosyanıza bir kaç satır kod ekleyerek gzip sıkıştırmasından faydalanabilirsiniz.
 • Her seyden önce, .htaccess dosyanızı kurcalamak, yanlış kodlamalar yapmak, siteniz üzerinde tahribata neden olabilir. Bu nedenle işlem yapmadan önce ilk .htaccess dosyanızı sağlıklı bir şekilde yedekleyin.
 • .htacess dosyası sitenizin ana dizininde bulunur ve herhangi bir FTP aracı ile bilgisayarınıza indirip, herhangi bir metin editörü, Notepad++ veya benzeri yazılımlarla düzenleyebilirsiniz. Bazı hosting kontrol panelleri ise bu dosyaya doğrudan kontrol paneli aracılığıyla erişebilir olabiliyor.
 • Dosyaya aşağıdaki kodları ekleyelim:<ifModule mod_gzip.c>
  mod_gzip_on Yes
  mod_gzip_dechunk Yes
  mod_gzip_item_include file \.(html?|txt|css|js|php|pl)$
  mod_gzip_item_include handler ^cgi-script$
  mod_gzip_item_include mime ^text/.*
  mod_gzip_item_include mime ^application/x-javascript.*
  mod_gzip_item_exclude mime ^image/.*
  mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.*
  </ifModule>

Bu kodu şöyle yorumlayabiliriz. Tarayıcı sunucuya gzip sıkıştırmasını kabul ettiğini ilettiğinde, yukarıdaki kod da tarayıcıya verileri sıkıştırılmış (gzip) olarak gönderebileceğini söyler ve veriler tarayıcıya sıkıştırılmış formatta iletilir. Sunucu mutlu, tarayıcı mutlu, kullanıcı mutlu, herkes mutlu, dolayısıyla siz de mutlusunuz.

 • Eğer WordPress kullanıyorsanız ve elinizi çamura kire bulamak istemiyorsanız, size WP .htaccess Control uygulamasını öneririm. Bu uygulama sayesinde WordPress içerisinden .htaccess dosyasına müdahale de bulunabilirsiniz.

Önbellekleme

Tarayıcılar tembel programlardır ve daha önce gördükleri dosyaları tekrardan indirmekten hiç hoşlanmazlar. Bu nedenle daha önce gördükleri dosyaları, resimleri, CSS dosyalarını tekrar tekrar indirmezler. Kullanıcı bilgisayarının HDD’sine önbellekleyerek gerek duyduğunda kullanıp, site açılma hızını artırır. Örneğin sık sık site logosunu değiştirmiyorsanız, tarayıcılara logo resim dosyasını önbellekleme komutunu vererek sunucudan tekrar tekrar indirilmesini engelleyebilirsiniz. Bunu yapmak için en başta, statik kaynakların son kullanım tarihlerinde düzenlemeye gitmeliyiz.

Nasıl Uygulanır:

 • ISS’de bunu ISS Manager ile ayarlayabilirsiniz.
 • Apache sunucularda ise .htacess dosyasına mod_expires satırını eklereyek yapabiliriz;

ExpiresActive On
ExpiresDefault A0

Sonra bundan etkilenecek dosyaları tanımlıyoruz:

<FilesMatch
“\.(jpg|jpeg|png|gif|swf|js|css|txt|xml|flv|ico|pdf|avi|mov|ppt|doc|mp3|wmv|wav)$”>

Son olarak da ne zamana kadar önbelleklenmesini istiyorsak onu yazıyoruz, aşağıdaki ideal bir süre;

ExpiresDefault A29030400
</FilesMatch>

Süre saniye bazında hesaplanmakta. Yukarıdaki kod, onun üstündeki kodda geçen dosya uzantılarını bir sene boyunca sitenize giren kullanıcının bilgisayarında saklayacak. Aynı kullanıcı tekrar sitenize girdiğinde yeniden indirmek yerine bu dosyayı kullanıcının temp klasöründen çekecek. Eğer sayı saymaktan hoşlanmıyorsanız .htacess time cheatsheet sitesini kullanarak saniye bazında hesaplamalar yapabilirsiniz.

 • Tekrar ediyorum! Eğer WordPress kullanıyorsanız, size W3 Total Cache uygulamasını öneriyorum. Uygulama ayarlarına girdiğinizde Tarayıcı Önbelleklemesini aktif et kutucuğunu işaretleyin kafi.

Sitenizin hızını artırmak için çok sayıda yol mevcut, size aktarabileceklerim şimdilik bunlar! Umarım daha hızlı bir site tasarlama konusunda size faydam dokunmuştur.

Peki sitenizi hızlandırmak için siz neler yapıyorsunuz? İpuçlarınızı yorumlarınızla birlikte benimle paylaşırsanız memnun kalırım.
Yazıyı Paylaşarak Destek Olun!

İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar

12 Yorum Var

 1. Süha Mete

  24 Haziran 2014 at 03:17

  Çok sağlam ve güzel bir makale olmuş site hızlandırma konusunda. Gece gece üzerinde pek durmadığım kısımları var, daha sonra tekrar okuyacağım.

  Reply

 2. Ahmet AKDEL

  08 Temmuz 2014 at 14:38

  Behlül bilgine sağlık çok faydalı bir yazı yazmışsın. Bildiklerimizi pekiştirdik meğer bilmediğimiz ne çok şey varmış site hızını optimize etmek için 🙂 benim bir sorum olacak. WordPress altyapısını kullanan sitelerde en iyi 2 cache eklentisi var. W3 total cache ve wp super cache. Sence hangisi daha iyi İndirilme sayısı, yorumlara baktığımızda wp super cache daha iyi sanki bir de sayı saymayla ilgili örnek verdiğin .htacess time cheatsheet sitesi wp super cache kullanıyor. Sence hangisini kullanmalıyız. Teşekkürler..

  Reply

  • Behlül

   16 Temmuz 2014 at 23:00

   Uzun zamandır tek kullandığım wp super cache çoğu yabancı makalede bu eklentiyi görüyorum. Diğerini kıyaslama yapıcak kadar kullanmadığım için kesinlikle budur gibi bir yorum sağlıksız olacaktır.

   Reply

 3. paraicin.com

  18 Ağustos 2014 at 04:27

  Site hızı arttırmak seonun en önemli kurallarından birisi. Detaylı bir şekilde bu konu üzerinde durduğunuz için teşekkürler.

  Reply

 4. muslu

  14 Ekim 2014 at 10:21

  Merhaba;
  Bir kaç öz eleştiri, uyarı, takdir ve diğer konular hakkında yazmak istedim.
  İşinize saygım sonsuz eyvallah ama yakında sizde içerik benzerliğinden düşüş yaşayacaksınız.
  Bu içerikler PageSpeed Insights yardım sayfasındaki metinlerin biraz modifiyeli hali.
  Sitenizde genel olarak blog sitelere dair optimize edici bilgiler vermişsiniz ama kurumsal destek yönünüzü sürekli gösteriyorsunuz.
  Kendi sitenizde kendinizden 3. şahıs gibi bahsediyorsunuz.
  Zaten wp kullanıyorsunuz, tüm eklentilerinizde hazır sanırım. Google aynı eklentilerle aynı içerkli, aynı tarihte register edilmiş aynı süre uzatılmış bir kaç domaninde sizce hangisine öncelik tanır? Backlink olayıda bitti…
  Bu soruyu hem kendiniz için bir gard alma hemde cevaplanmasını istediğim bir soru olarak yöneltiyorum.
  Endpointseo.com da ilk fırsatta diğer seo firmaları gibi sizede yaptığım özeleştirileri paylaşacağım, umarım yararlı olur.

  Reply

  • Behlül

   14 Ekim 2014 at 10:57

   Selam, sorunuzu daha net bir şekilde sorarsanız cevaplamaktan mutluluk duyarım. Ancak yaptığınız yorumdan, tam olarak ne sorduğunuzu anlamadım.

   Reply

 5. Serkan

  25 Kasım 2014 at 17:33

  Site tarafında yapılabilecek hemen hemen çoğu şeyi belitrmişsin, gerçekten faydalı bilgiler, teşekkürler.

  Reply

 6. Buca Demirdöküm

  15 Şubat 2015 at 21:41

  All in seo eklentisi üzerinde htacess dosyasından düzenleme yaptım sıkıntı olmadı.Site Hızı 65 ten 78 e çıktı. Paylaşımlarınız için teşekkürler .

  Reply

 7. agarion

  27 Ağustos 2015 at 23:44

  merhaba ExpiresActive On
  ExpiresDefault A0

  ExpiresDefault A2419200

  ekledigim zaman aşagıdaki hatayı alıyorum ve site açılmıyor

  Internal Server Error

  The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

  Please contact the server administrator at info@agarion.com to inform them of the time this error occurred, and the actions you performed just before this error.

  More information about this error may be available in the server error log.

  Reply

  • Behlül

   29 Eylül 2015 at 10:33

   Selam,

   Eğer siteniz WP ise aynı işlevi gören eklentiler bulunuyor.

   Reply

 8. burak islam

  23 Ocak 2017 at 23:57

  gerçekten anlaşılır bir makale olmuş teşekkürler

  Reply

 9. Cem

  08 Eylül 2017 at 01:27

  Güzel bir bilgilendirme olmuş. Paylaşım için teşekkürler. Sitenizi takipteyim.

  Reply

Yorum Yap

Email adresiniz kesinlikle paylaşılmayacaktır. (*) bulunan alanlar, doldurulması zorunlu alanlardır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Video Köşesi

Sitede Arama Yap!

Google Plus’ta Takip Edin!