Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı ile Sitenizi Optimize Edin

Schema Metaları

Eğer WordPress ile yayın yapan bir blogcuysanız ve blog içeriğinizi arama sonuçlarında yüksek yerlere getirmek istiyorsanız(SERP), ‘Şema (Schema)’ bunu yapmanın en iyi yollarından bir tanesidir. Şema (Schema), site içeriğindeki önemli yerleri vurgulamak amaçlı kullanabileceğiniz, ilgili kelimeleri öne çıkarabileceğiniz bir yazılım dilinin adıdır. Şema (Schema) ile girdiğiniz bilgiler arama motorları tarafından indekslenecek ve site sıralamasında kullanılacaktır. Google, Microsoft, Yandex ve Yahoo gibi önde gelen arama motorları tarafından, kullanıcılara daha iyi bir arama sonucu sağlama amacı güdülerek ortaya çıkartılmış bir kodlamadır. Bu şu anlama geliyor, eğer ‘Şema (Schema)’ bu 4 büyük arama moturunun dikkat ettiği bir husus ise, içeriğinizi pazarlamak bakımından cephanenizde kesinlikle bulunması gereken bir silah gibi görünüyor.

Fakat asıl sorun, hiç kimse (hatta webmasterların kendileri bile) blog içeriklerini değerini artırmak (veri işaretleme) için bu yazılımı tam anlamıyla kullanmayı başaramamaktadırlar. Schema.org başlangıç için iyi bir site olsa da, site henüz pek kullanıcı dostu gibi durmuyor.

Bu yazımda, WordPress bloğunuza online olarak bulunabilecek Şema (Schema) kodlarını nasıl uygulayabileceğinizi açıklayacağım.

Adım 1: Doğru İşaretleme Koduna Karar Verin

Google, Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı ve Yapısal Veri Test Aracı Şema (Schema) kodlama işlemlerini daha da kolaylaştırmak ve arama motorlarının bu kodlarını doğru olarak okuduğundan emin olmamız amacıyla bu iki aracı oluşturmuştur.

Öncelikle Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısından başlayacağım. Bu aracın kullanımı oldukça kolay, bu sayede bloğunuzda önemini vurgulamak istediğiniz içerik kısmını etiketlemenizde size büyük fayda sağlıyor. Kullandıktan sonra size WordPress bloğunuzda nereye hangi kodu yazmanız gerektiğini de gösteriyor.

İlk önce kullandığınız içerik türünü seçerek başlayalım, örneğin makaleler, etkinlik listeleri ya da kitap incelemeleri, daha sonra veri işaretleme işlemini uygulamak istediğiniz içeriğin URL’sini ya da HTML olarak kodlarını araca yapıştırın. Aşağıdaki resimde bir örneğini görebilirsiniz.

Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı

Seçebileceğiniz 10 adet farklı içerik türü var. Bir blog içeriğine veri işaretleme işlemi uygulayacağımız için, ben ‘Makale’ (Article) içeriğini seçtim. Sitenizdeki farklı içerik türlerine de bu işlemi uygulayabilmeniz için bir çok seçenek bulunmakta, bunlarla alakalı daha fazla bilgiyi Schema.org adresinde bulabilirsiniz.

Bloğunuzdaki gönderinin URL’sini yapıştırdıktan sonra ‘Etiketlemeyi Başlat’ tuşuna bastıktan sonra aşağıdaki gibi görünen bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı

Burası vurgulamak istediğiniz yerleri seçeceğiniz alan, vurgulamak için seçtiğiniz yerler sayfanın sağ tarafınfa Veri Öğelerim başlığı altında listelenmiş olacak.

Makalenin adı olarak vurgulamak istediğiniz yeri fare ile işaretleyiniz. Aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere ben gönderi başlığını seçtim ve Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı ile seçilen metni etiketlemek için bir açılır menü oluşturdu. Yapmanız gereken tek şey Name(İsim) etiketi olarak vurgulamak istediğiniz kelimeyi açılan sekmeden seçmeniz. Seçtiğiniz etiket My Data Items (Veri Öğelerim) kısmında listelenmiş olarak ekranın sağ kısmında karşınıza çıkacaktır.

Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı

Bunu bloğunuzdaki her nesne için aşağıdaki resimde gördüğünüz şekilde tamamlayın.

Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı

Aklınızda bulunsun, illaki her alanı doldurmak gibi bir zorunluluğunuz yok. Örnek resimde gördüğünüz gibi ben de makale bölümü ve puan alanları gibi yerleri boş bıraktım. Bunlar, sadece ürünlerini oylatmak isteyen şirketler tarafından kullanılan bazı veriler. Bir blog yazısına veri işaretleme işlemini uygulamak için, seçtiğiniz blog yazısının WordPress’in temel kodlama düzenini kullandığından emin olmanız gerekiyor. Bunun nedeni, yeni bir gönderi yaptığınızda, temanıza ekleyeceğiniz kod otomatik olarak üretilecek (2.adımda göreceğiz). Bu sayede her gönderi için ayrı ayrı kodlama yapmanız gerekmeyecek.

Kodlamak istediğiniz ve vurgulamak istediğiniz kısımları seçtikten sonra sayfanın en üstünde bulunan ‘HTML Oluştur’ tuşuna basın. Bu sayede blog temanızda uygulamanız gereken Şema (Schema) kodlamasını size HTML olarak sunulacak. Aşağıdaki resimdeki gibi bir sayfa ile karşılamanız gerekiyor.

Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı

2.Adım : WordPress Bloğunuza Markup kodlarını yerleştirin.

Öne çıkarmak istediğiniz içeriği seçtikten sonra, verilen kodu WordPress bloğunuza eklemeye hazırsınız. WordPress ile yapılmış standart sitelerde, birbirinden farklı çok sayıda kişisel tema bulunmakta. Kodumuzu yerleştireceğimiz yer sitemizin teması olacak. WordPress’in sol taraftaki menüsünden yönetim bölümünde, “Görünüm” sekmesi altında, “Düzenleyici” ya da “Editör” başlığına gelin, buraya geldiğinizde tema stillerini görebileceğiniz sayfaları göreceksiniz. Sağ tarafta ise sitenizde kullanılan temaların bir listesini göreceksiniz. Kullanacağımız tema sayfasını seçelim.

Aşağıda resimde gördüğünüz üzere, Yapısal Veri İşaretleme Aracı’nın bana sağlamış olduğu kodu siteme uygun şekilde yerleştirdim.

HTML Kodlama

Devamında diğer bölgelere gidip 1. adımda işaretlediğiniz yerlerin kodlarını da bu şekilde sitenizin temasında ilgili yerlere kodlayın.

Dikkat ettiyseniz ‘Image’ tagını kullanmadık. Bunun sebebi zaten blog yazarlarının resim eklemek için Google Authorship kullanmasıdır. Yazarın yazdığı yazılar Google+ sayfalarından otomatik olarak çekilmekte. Tüm blog gönderilerimizde her defasında aynı yerde resim kullanmaktansa içeriğe uygun şekilde yerleştirmeyi daha uygun bulmaktayız. Eger sitenizde Google+ Authorship yoksa, bir an önce yapmanızda fayda var. Eğer Google Authorship yoksa her resme itemprop=”image” eklemeniz yeterli olacaktır.

3.Adım : Kodu Test Edin

Kodu ekledikten sonra, sıra kodun URL’de düzgün bir şekilde işlediğini test etmeye geliyor. Bu testi yapabilmeniz için Google Webmaster Tools (Google Webmaster Araçları) sayfanızda bulunan, Yapısal Veri Test Aracı‘na ulaşmalısınız. URL’yi ilgili kutuya yazdıktan sonra Önizleme tuşuna basın. Eğer Şema (Schema) kodlaması düzgün çalışıyorsa, girdiğiniz her veri düzgün bir şekilde doğru kategoride çıkacaktır, aşağıda bunun bir örneğini görebilirsiniz.

Yapısal Veri İşaretleme Test Sonucu

Resimde görmüş olduğunuz üzere tür, isim, metin gövdesi, resimler ve diğerleri düzgün bir şekilde kodlanmış olarak görünüyor. Eğer kodlamalarda herhangi bir hata yapmış olsaydık, sistem bizi bununla ilgili uyaracak ve yeniden yapmamız gerekecektir. Kalın harfelerle yazılmış property(tür) gibi ifadeler görürseniz endişelenmenize gerek yok. Bunlar manuel olarak girdiğimiz kodlardan hatırlarsanız içerik türlerini göstermekte. Örneğin itemprop=”image” ya da itemprop=”articlebody” gibi ifadeler, içeriğin türü hakkında bilgi vermektedirler. Google bu sayfayı kod bazında incelemekte ve Şema (Schema) kodlamasına öncelik vermektedir.

Şema (Schema)’nın önemi arttıkça, Google ve diğer arama motorları SERP uygulamalarında Şema (Schema)’yı bir gereklilik haline getirebilirler. Google’ın sağladığı bu araçları kullanmayı öğrenmeniz, sizi rakiplerinize kıyasla hedef kitlenize sayfanızı tıklatmak için bir adım daha önde olma fırsatı tanıyor.

Yazıyı Paylaşarak Destek Olun!

İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar

20 Yorum Var

 1. çağrı

  14 Haziran 2014 at 14:55

  bu yapısal veriyi html olarak aldıktan sonra wordpress tema düzenleyicisi içerisinde nereye ekleyeceğiz ? Temanın functions.php dosyasına mı veya değilse hangisine ekleyeceğiz ? Bu konu yararlı bir konu fakat internet üzerinde herkes aynı içeriği değiştirerek eklemiş sitesine lütfen bilgilendirme yapabilir misiniz detaylı olarak ?

  Reply

  • Behlül

   01 Mart 2016 at 12:02

   Selam,

   Kod hangi sayfa ile ilgiliyse o sayfanın PHP dosyasına eklemeniz gerekiyor.
   Siteniz WP ise “Rich Snippets” eklentileri işinizi görecektir. Denemenizi öneririm.

   Reply

 2. Mehmet

  22 Haziran 2014 at 10:59

  Merhaba Hocam Anlatım için teşekkür ederim. Makalenizde anlamadığım bölüm ise Yapısal Veri İşaretleme Aracı’nın bana sağlamış olduğu kodu wp içerinde editör sayfasındaki hangi sayfalara yerleştirmek. Header (header.php) single.php vs bu konuda yardımcı olurmusunuz?

  Reply

  • Behlül

   01 Mart 2016 at 12:00

   Selam,

   Sabit bir sayfaya eklememeniz gerekiyor kodları. Kodun içinde sayfaya göre değişken bazı etiketler bulunmaktadır. Eğer WP kullanıyor ve kod bilginiz yeterli düzeyde değilse; bu konuyla ilgili kullanışlı WP eklentilerinden birini kullanmanızı öneririm.

   Reply

 3. muammer

  05 Temmuz 2014 at 16:05

  hocam teşekkürler eline sağlık. bir sorum olacak: işaretlemeleri , wordpress te düzenleyici açtım nereye eklemem lazım css ye mi anaşablona mı yoksa hepsine mi

  Reply

  • Behlül

   07 Temmuz 2014 at 10:43

   Selam, sitenizde WP kullanıyorsanız; size bu işte yardımcı olacak eklentiler mevcut. Eklenti arama bölümünde “rich snippet” araması yaptıktan sonra yüksek puan almış bir eklentiyi deneyebilirsiniz.

   Reply

 4. mustafa

  27 Eylül 2014 at 12:13

  Hocam, eklenti olarak All rich snippets kurdum, fakat test ettiğimde yine hata almaya devam ettim. Birde kategori sayfalarında sorun gittikçe büyüyor. Arkadaşın dediği gibi markup kodları tek bir seferde word presste sorun olmayacak şekilde hangi php dosyasına atmalıyız? Teşekkürler

  Reply

  • Behlül

   01 Mart 2016 at 11:53

   Selam, işlem yaptığınız dosyaya göre değişir. Konuyu tam anlamam ve daha sağlıklı yardımcı olabilmem adına behlul@behlul.com ‘a mail atar mısınız?

   Reply

 5. Erdinç Gür

  08 Şubat 2015 at 18:33

  Yazıyı baştan sona okuyup aradığımı yorumda bulmak oldukça saçma olmuş. Yazının başında eklentilerde rich snippet diye yazsaydın boşuna okumamış olurduk 😀

  Reply

  • Behlül

   12 Şubat 2015 at 23:13

   Çünkü sadece WP için yazılmış bir yazı değil ve tüm siteler WP alt yapısını kullanmıyor. Kullanmayanlara da en azından fikir vermek amacıyla yazılmış bir yazı. Yorum için teşekkürler.

   Reply

 6. mESUD

  28 Şubat 2015 at 09:19

  Webmaster Tools yapılandırılmış veri hataları cok arttı , bıraz araştırma yaptım PHP kodlarından kaynaklandığı yönünde bilgiler var , emin olmamadım .

  Yapısal verısı bozuk olan lınklerı tıklayıp “canlı verileri test et ” butonuna tıklıyorsum ve tüm linklerde “TAMAMI SORUNSUZ ” ıbaresı geliyor ,

  Şimdi bilen arkadaşlara soruyorum madem sorunsuzdu niye hatalar arttı , bu durumu nasıl düzeltirim , bu hatalar sıralamadan düşmeme neden olurmu ? ki son zamanlarda kelımelelerımın hepsınden sıralamadan düştüm ,

  Arkadaşlar bılgısı olan yardımcı olursa sevınırım ,

  Reply

  • Behlül

   04 Mart 2015 at 14:35

   Selam, bu şekilde tam olarak sorununu anlamadım. Daha detaylı incelemem için “behlul@behlul.com” adresine WMT üzerinde yetki verebilir misin?

   Reply

 7. hurdacı

  05 Nisan 2015 at 12:59

  hocam teşekkürler eline sağlık

  Reply

 8. Ayşegül

  13 Haziran 2015 at 07:59

  Ben direk all in schema eklentisi ile yapıyorum bunu çokta iyi oluyor.

  Reply

  • Behlül

   22 Haziran 2015 at 21:56

   Evet, WP siteler için bahsettiğiniz eklenti de iş görür.

   Reply

 9. Seyfettin

  07 Şubat 2016 at 23:21

  Hocam artık siteye kod eklemeye gerek yok mu? İşaretlemeleri yaptım ama html oluştur kısmını göremedim.

  Reply

  • Behlül

   01 Mart 2016 at 11:51

   Siteye kod eklemeniz gerekiyor hocam. İşaretlemeyi bitirdiğinizde kodu size vermesi gerekiyordu. Tekrar denediniz mi?

   Reply

   • Seyfettin

    16 Mart 2016 at 22:07

    defalarca denedim hocam kod vermiyor.

    Reply

 10. ikinci el eşya alanlar

  10 Ekim 2016 at 00:52

  Üşenmeden bu kadar bilgiyi paylaştığınız için teşekkür ederim. İmzamdaki siteye uygulamaya çalışıyorum sayenizde. Allah razı olsun, bir çok kaynak buldum ama en net sizin anlatım olmuş.

  Reply

 11. iş güvenliği malzemeleri ankara

  14 Şubat 2017 at 01:36

  Bilgilendirme için teşekkürler.

  Reply

Yorum Yap

Email adresiniz kesinlikle paylaşılmayacaktır. (*) bulunan alanlar, doldurulması zorunlu alanlardır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Video Köşesi

Sitede Arama Yap!

Google Plus’ta Takip Edin!